cytaty
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
"Trzeba być cierpliwym, a wszystko się zmieni na lepsze.
Nie ma chyba większej istotniejszej radości, jak gdy otwiera się przed nami prawdziwie wielka dusza."

"Natura ludzka ma zakreślone sobie pewne granice, znosi radość, cierpienie i ból do pewnego stopnia, a musi ulec, gdy je przekroczy. Nie należy pytać, czy ktoś jest słaby, czy mocny, ale czy może udźwignąć brzemię cierpień swoich, bez względu na to, czy są one natury fizycznej, czy moralnej. "

"Biada temu, kto drwi z chorego, poszukującego istotnego źródła zła, kto uświadamia go i przez to zwiększa jego chorobę i życie czyni mu boleśniejszym jeszcze; kto urąga biednemu sercu jego, dążącemu pielgrzymką do Świętego Grobu, by uciszyć wyrzuty sumienia swego i uleczyć cierpienia swoje."


Warning: strpos(): Offset not contained in string in /home/graffika/domains/klp.pl/public_html/klptest.php on line 696
"Odczuwamy bardzo często swe braki, a to, czego nam brak posiada często, jak nam się wydaje, ktoś drugi"

"Jakże trudno na tym świecie człowiekowi zrozumieć drugiego człowieka"




  Dowiedz się więcej
1  Charakterystyka Alberta
2  Charakterystyka porównawcza Wertera i Alberta
3  Werter i werteryzm



Komentarze
artykuł / utwór: cytaty


 • ,, My ludzie - powiedziałem - żalimy się często, że tak mało przeżywamy miłych dni, a tak dużo złych, ale moim zdaniem bez żadnej podstawy. Mielibyśmy dość siły znosić zło, gdy nadejdzie, gdybyśmy zawsze szczerym sercem umieli używać tego dobra, jakie nam Bóg daje co dnia ".
  Monikae (monika_emu {at} buziaczek.pl)

 • A teraz tak, romantyzm to epoka trudna... tutaj miłość jest wyidealizowana, ale mimo wszystko pokazuje że jest to ponadczasowe i głębokie uczucie. Taka miłość zdarza się raz w życiu, i Werter nie jest głupi, on kocha, a jak wiesz bohater romantyczny jest specyficzny!
  czarna (asienka1600 {at} wp.pl)

 • to jest poezja, ukazanie prawdziwej milosci.. Igo widocznie nie dorosłas jeszcze do prawdziwej milosci i do takich ksiazek, z wiekiem na penwo zrozumiesz..
  ... ()

 • "Boże,jakże winnym się czuję,odczuwam bowiem jeszcze do tej pory tę rozkosz wielką,płomienną,niewysłowioną w całej pełni!Loto!Już koniec ze mną!Zmysły mi się mącą, od tygodnia nie mogę zebrać myśli, a oczy mam ciągle pełne łez (...)Niczego nie pragnę , nie pożądam..Lepiej by było...dużo lepiej,bym odszedł.. "
  Xtin (krysztynka {at} tlen.pl)

 • Oczywiście, że był psycholem, żeby od razu się zabijać dla jakiejś baby? Książka super, ma swój romantyczny klimat, ale po jej przeczytaniu poczułam lekkie zniesmaczenie, gdyż poraziła mnie głupota Wertera. Koniec
  Iga ()

 • "Przeżywam dni tak szczęsne,jakimi pewnie,Bóg obdarza swych świętych,i cokolwiek by się potem ze mną stało,nie będę śmiał zaprzeczać,iż nie dostało mi się w udziale szczęście, najczystsze szczęście życia(...) tutaj żyję sam ze sobą i z niewysłowionym szczęściem,najwyższym,jakiego doznawać może człowiek."
  sometimes ()

 • "Wiem, że nie jestesmy równi ani byc mozemy, lecz jestem zdania, że ten, któremy zda się koniecznym oddalić od tak zwanego tłumu, by być szanowanym, jest równie godzien nagany jak tchórz, który ukrywa się przed swoim wrogiem bojąc się mu uciec.
  Olka ()

 • "że życie ludzkie jest tylko snem, zdawało się nie jednemu" ... "będę używał teraźniejszości i niech się stanie przeszłością, co minęło" ... "nie mógłbym teraz nic narysować, ani kreski, a nigdy nie byłem większym malarzem jak w tych chwilach" ... "i świadomość,że może porzucić to więzienie, GDY ZECHCE" (życie). ... magiczna książka...
  nieprzygoda ()

 • Najszczęśliwsi są ci, którzy, podobnie dzieciom, żyją z dnia na dzień, włącza za sobą lalkę, rozbierają ją i z wielkim szacunkiem skradają się koło szuflady, w której mama zamkneła łakocie, a gdy wreszcie dostaną czego pragną, zjadają to pełnymi usty i wołają: Jeszcze! To są szczęśliwe istoty!
  Monia (maly_lolek {at} o2.pl)





Tagi: