Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Pocieszeniem dla Wertera staje się przyjaźń z hrabią C. i znajomość z panną von B., która bardzo przypomina mu Lottę.

20 stycznia 1772
Werter, który schronił się przed burzą w małej chłopskiej gospodzie, czuje silną potrzebą napisania do Lotty. Wspomina o życiu, jakie prowadzi, o znajomości z panną von B., lecz przede wszystkim pisze o swojej tęsknocie i poczuciu rezygnacji:

„Zabrakło drożdży, które poruszały me życie; znikł czar, który podtrzymywał mnie podczas głębokich nocy i rano budził mnie ze snu.”
20 lutego 1772
Pierwszy list pisany do Alberta, który jest odpowiedzią na wieści, jakie doszły do Wertera o ślubie Lotty z Albertem – nie znał bowiem terminu ich ślubu. Sposób, w jaki Werter przyjmuje tę wiadomość, świadczy o tym, że jego uczucie nie wygasło, a cierpienie się wzmogło. Życzy młodej parze szczęścia, wierzy jednak, że w sercu Lotty jest również miejsce dla niego.

15 marca 1772
Podczas wizyty u hrabiego von C. towarzystwo, które się tam zebrało, daje Werterowi do zrozumienia, że jest osobą niemile widzianą ze względu na niższy status społeczny – jego mieszczańskie pochodzenie. Bardzo silnie przeżywa to wyproszenie z arystokratycznego domu, czuje się zdradzony, upokorzony i oszukany – również przez hrabiego von C. i pannę von B.

16 kwietnia 1772
Dotknięty do żywego Werter podaje się do dymisji, a kiedy otrzymuje zwolnienie udaje się do pewnego księcia, który bardzo polubił jego towarzystwo i zaprosił do swojej rezydencji.

9 maja 1772
W drodze do dóbr księcia odwiedza rodzinne miasto. Wspomina czasy i wydarzenia z dzieciństwa oraz wczesnej młodości. W trzy dni później na zaproszenie księcia udaje się do jego wiejskiej rezydencji – zamku myśliwskiego. Zdradza Wilhelmowi swój prawdziwy cel tej wizyty – chciał iść na wojnę i liczył w tej kwestii na pomoc księcia, który mu jednak ten zamiar odradził.

11 czerwiec 1772
Po kilku tygodniach spędzonych na zamku zaczyna się czuć źle i postanawia wyjechać. Jeszcze nie wie dokąd, chce być bliżej Lotty. Pisze o sobie:
„Tak, jestem tylko wędrowcem, pielgrzymem na ziemi. A wy – czyż jesteście czymś więcej?”


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Johann Wolfgang Goethe - biografia
2  Problematyka społeczna Cierpień młodego Wertera
3  Odbiór dziełaKomentarze: Cierpienia młodego Wertera - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-12-15 23:18:02

piekna lektura...mialam jej nie czytac ale cos mnie pokusilo i "polknelam" ja cala:) nie raz nie dwa lezka mi sie w oku zakrecila... . polecam goraco!


2018-12-15 20:49:08

ja ta strone odwiedzam juz nie pierwszy raz i musze przyznać że jest poprostu SUPER :)Każda lektura jest szczegółowo opisana a co najlepsze sa podane fragmenty terści :).polecam


2018-12-15 17:04:49

powiem tak książka jest zupełnym odzwierciedleniem rzeczywistości bo tak z tymi kobitami jest najpierw chcą potem nie a na końcu żałują po prostu myślą że tak lepiej nie polecam. heja. streszczenie majonez;)


2018-12-14 23:15:08

To streszczenie uratowało mi życie - jutro mam mieć z tego kartkówkę :P a nie zdążyłbym już przeczytać (bo nie chce mi się siedzieć do późna). Naprawdę jestem pod wrażeniem, bardzo dobry tekst!!


2018-12-14 15:53:58

Genialnie streszczenie! oddaje nastroj lektury! bardzo dobrze, ze przytoczyliscie cytaty :) nawet sie wzruszylam pod koniec, wiec jest to dobry znak :D serdecznie pozdrawiam !! :*
Streszczenia książek
Tagi: