Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Następnego dnia pisze list do Lotty. Jest to list pożegnalny, w którym wyjaśnia, że jedno z ich trojga musi umrzeć i zdecydował, że to on się poświeci. Prosi tylko o to, by go pamiętała i czasami wspominała po jego śmierci.

Służącemu każe spakować rzeczy do wyjazdu, uporządkować wszelkie sprawy i uregulować rachunki.

Jedzie do domu komisarza, ale go nie zastaje. Przygotowane dla niego przez rodzeństwo Lotty prezenty gwiazdkowe uświadamiają mu, jak bardzo za nią tęskni. Wraca do domu, gdzie służący pakuje jego rzeczy.

W tym czasie Lotta myśli o Werterze i zdaje sobie sprawę z uczuć, jakie żywi do przyjaciela. Jest to jedyny człowiek, który rozumie jej myśli i najchętniej zatrzymałaby go dla siebie, chociaż wie, że zrobić tego nie może. Żal jej rozłąki z Werterem, bo czuje, że po tym rozstaniu zostanie w jej duszy próżnia, której nic nie jest w stanie zapełnić.

Niespodziewanie przychodzi Werter. Lotta będąc sama w domu czuje wielkie zdenerwowanie spowodowane jego obecnością. Prosi go, aby przeczytał „Pieśni Osjana”, które sam przetłumaczył. Zaczyna je czytać ze łzami w oczach. Obydwojgu udziela się wzruszenie wywołane przez smutny nastrój tej poezji, gdzie dominuje poczucie bezsilności wobec losu, rozpacz i przeczucie śmierci. Przestają nad sobą panować, Werter przytula Lottę do siebie, pokrywa jej usta pocałunkami. Ona walcząc z namiętnością odpycha go i ucieka do sąsiedniego pokoju.

Werter wraca wzburzony do domu. Następnego dnia rano pisze ostatnie słowa do ukochanej. Pewien jest jej uczuć, tego, że Lotta go kocha i tym samym wierzy, że chociaż na tym świecie nie było im dane być razem, to po śmierci będą już ze sobą na wieki.

Wysyła również służącego z prośbą do Alberta, by ten pożyczył mu pistoletów. Lotta ma złe przeczucie podając służącemu broń, nie potrafi jednak wyznać małżonkowi swych obaw, ani powiedzieć mu o tym, co zaszło. Werter uporządkowuje swoje papiery, pisze jeszcze ostatnie słowa do Lotty i o dwunastej w nocy, ubrany w niebieski frak i żółtą kamizelkę – strój, w jakim poznał Lottę – strzela do siebie.

Rano, gdy znajduje go służący, Werter jeszcze żyje. Zawiadomieni zostają Lotta, Albert i komisarz. Wszyscy są wstrząśnięci. Chowają go koło jedenastej w nocy, bez udziału duchownego, w miejscu, które sam sobie wybrał. Albert i Lotta nie mają siły, by wziąć udział w pogrzebie.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Motyw nieszczęśliwej miłości – historia uczucia Wertera i Lotty
2  Odbiór dzieła
3  cytatyKomentarze: Cierpienia młodego Wertera - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-12-15 23:18:02

piekna lektura...mialam jej nie czytac ale cos mnie pokusilo i "polknelam" ja cala:) nie raz nie dwa lezka mi sie w oku zakrecila... . polecam goraco!


2018-12-15 20:49:08

ja ta strone odwiedzam juz nie pierwszy raz i musze przyznać że jest poprostu SUPER :)Każda lektura jest szczegółowo opisana a co najlepsze sa podane fragmenty terści :).polecam


2018-12-15 17:04:49

powiem tak książka jest zupełnym odzwierciedleniem rzeczywistości bo tak z tymi kobitami jest najpierw chcą potem nie a na końcu żałują po prostu myślą że tak lepiej nie polecam. heja. streszczenie majonez;)


2018-12-14 23:15:08

To streszczenie uratowało mi życie - jutro mam mieć z tego kartkówkę :P a nie zdążyłbym już przeczytać (bo nie chce mi się siedzieć do późna). Naprawdę jestem pod wrażeniem, bardzo dobry tekst!!


2018-12-14 15:53:58

Genialnie streszczenie! oddaje nastroj lektury! bardzo dobrze, ze przytoczyliscie cytaty :) nawet sie wzruszylam pod koniec, wiec jest to dobry znak :D serdecznie pozdrawiam !! :*
Streszczenia książek
Tagi: