Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Przedmowa wydawcy
Historia Wertera opowiedziana jest przez rzekomego „wydawcę”, który na wstępie pisze, że stara się przekazać najwierniej to, czego dowiedział się o losach głównego bohatera.

KSIĘGA PIERWSZA

Motto
„Takiej miłości każdy młodzian czeka,
tak być kochana chce każda dziewczyna;
czemuż w najświętszym z popędów człowieka
tkwi straszliwego cierpienia przyczyna?”
Wiersz dodany przez Goethego w wydaniu z 1775 roku, obejmujący dwie zwrotki – druga poprzedzała Księgę Drugą, została jednak usunięta przez poetę w późniejszych wydaniach.

4 maja 1771
Młody, utalentowany mężczyzna, Werter, przybywa do małego miasteczka załatwić sprawy spadkowe matki. Jego wyjazd jest też jednocześnie ucieczką przed kłopotliwym uczuciem Eleonory, nie przedstawionym bliżej w powieści. Jedynymi bliskimi osobami, o których wspomina bohater, jest matka i przyjaciel Wilhelm, do którego adresowane są prawie wszystkie listy składające się na powieść.

10 maja 1771
Werter - młody artysta (zajmuje się rysunkiem) zachwyca się okolicą, do której przyjechał. Znajduje tu upragniony spokój, a także możliwość obcowania z naturą i jej pięknem, na które jest szczególnie wrażliwy.
„Jestem samotny i cieszę się z mego życia w tej okolicy stworzonej dla dusz takich jak moja. Jestem tak szczęśliwy, o najdroższy, tak zatopiony w poczuciu spokojnego istnienia...”.
17 maja 1771
Zawiera wiele znajomości i jest uwielbiany przez ludzi, którzy chętnie przebywają w jego towarzystwie, jednak nie znajduje wśród nich przyjaciół, którzy mogliby go zrozumieć.
„Poczyniłem różne znajomości, towarzystwa nie znalazłem jeszcze żadnego. Nie wiem, co mam pociągającego dla tych ludzi, tylu mnie z nich lubi; przywiązują się do mnie i zawsze mi przykro, gdy nam droga wspólna wypada tylko kawałek. Jeśli mnie spytasz, jacy tu są ludzie, muszę ci odrzec, jak wszędzie!”
Werter lubi ten lud i współczuje ich losowi, jednakże czuje, że świat i ludzie go nie rozumieją.
„A jednak być nie zrozumianym to los takich, jak my”,
dlatego często izoluje się od świata.

22 maja 1771
Siłę i szczęście znajduje w swoim wnętrzu, często zagłębia się w myślach i żyje w świecie swojej wyobraźni:
„Wracam w siebie i znajduję świat! Znowu raczej w przeczuciu i niejasnym pożądaniu niż w rzeczywistym kształcie i żywej sile”.
Zdaje mu się, że życie ludzkie jest tylko snem, sen jednak mija, tak samo jak życie.
„Że życie ludzkie jest tylko snem, zdawało się już niejednemu. I mnie również uczucie to stale towarzyszy”.
Werter inaczej patrzy na świat niż ludzie, z którymi przebywa, przez to jest niezrozumiany i samotny. Cechuje go ogromna wrażliwość podobna do tej, jaką maja dzieci, dlatego też często przebywa w ich towarzystwie. Uważa, że
„najszczęśliwsi są ci, którzy podobnie dzieciom, żyją z dnia na dzień, włóczą za sobą lalkę, i ubierają ją, i z wielkim szacunkiem skradają się koło szuflady, w której mama zamknęła łakocie, a gdy wreszcie dostaną, czego pragną, zjadają to pełnymi usty i wołają: Jeszcze! – To są szczęśliwe istoty!”.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij

Komentarze: Cierpienia młodego Wertera - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-11-12 21:53:09

Streszczenie super, zwięźle i na temat bez owijania w bawełnę. Jeśli chodzi o lektury, to nie wiem po co każą potem w technikum ponownie przerabiać lektury które brałem już w podstawówce i gimnazjum :( Jak dla mnie lektury to strata czasu i wielu cennych godzin z życia wziętych. Nie rozumiem po co je czytać jeżeli chodzi się np. to Technikum Przemysłu Drzewnego. Co takim uczniom z czytania lektur, przecież nie będą chyba recytować Pana Tadeusza desce którą obrabiają :) Co innego jak ktoś idzie na polonistykę :/


2018-11-12 19:09:58

Już przestańcie pisac o tym ze streszczenia są złe bo powinno się czytać całe lektury. Streszczenia są po to by móc utrwalić sobie znajomość treści przed maturą. Wątpię że któryś z was czyta na nowo wszystkie lektury tydzień przed maturą bo sorry ale wczesniej nie ma się czasu bo cały czas przerabiany jest materiał. A jak czytacie drugi raz to życzę powodzenia! STreszczenie jest bardzo dobre:) Czytałam książkę i myślę że nie pominięto żadnych ważnych szczegółów. Pozdrawiam głupio - mądrych!


2018-11-12 14:39:21

do llicz : nie dziwię się, że dostałeś banię, bo nie dość, że to nie był Jezus a Adam, to co ważniejsze nie w Panu Tadeuszu była ta scenka, ale w Dziadach cz. III - opowieść przytoczona przez Żegotę :)


2018-11-10 23:11:50

Książka jest moim zdaniem przeznaczona dla osób lubiących romanse, ale nie lektura szkolna - i tak jest ich dużo a my się możemy uczyć o Polskich romantykach którzy nie wypisywali, aż takich chorych historii


2018-11-10 21:50:32

czytałam ksiazke i bylo ok:) ale po przeczytaniu waszego streszczenia jest juz naprawde super wszystko rozumie i moge juz spokojnie odpowiadac z polaka:D Ten kto to streszczenie napisal jest boski dziex:*:*
Streszczenia książek
Tagi: