Werter i werteryzm - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Losy i światopogląd głównego bohatera powieści Goethego ukształtowały nową postawę – postawę werteryczną - werteryzm, a także nowy typ bohatera – bohatera werterycznego.

Bohater werteryczny zazwyczaj jest człowiekiem samotnym i niezrozumianym przez otoczenie. To odosobnienie wiąże się z jego charakterem i postawą życiową. Zajęty wyłącznie sobą, zwrócony do wewnątrz, odwraca się od drugiego człowieka. Dlatego między innymi nie rozumie i nie docenia tego, co dla innych jest sensem życia: praktycznego działania, użyteczności społecznej.

Czuje bezsens egzystencji, brak celu w życiu, według niego czynne działanie zawsze przynosi rozczarowanie i klęski, dlatego przyjmuje postawę rezygnacji. Zamiast próbować realizować górnolotne zamierzenia, woli pozostać w sferze marzeń i tęsknoty za lepszym życiem. Bierna postawa skłania go do rozmyślań i rozpamiętywania drobiazgowo każdej sytuacji. Bohater werteryczny jest wrażliwy i uczuciowy. Szuka kontaktu z naturą, bliskości przyrody. Buntuje się przeciwko niesprawiedliwym prawom, przesądom stanowym, złej naturze, a także rozdwojonej istocie człowieka. Nie może zrealizować swoich ideałów i osobowości w otaczającej go rzeczywistości. Popada w stany depresyjne. Konflikt ze światem i ze sobą samym najczęściej doprowadza go do samobójstwa.

Werteryzm jest to więc ból duszy, ból istnienia, wywołany nadwrażliwością i niemożliwością spełnienia się pragnień, zaspokojenia oczekiwań. Zranione uczucia i urażona duma wprowadzają umysł w stan zamętu, skłócony ze światem bohater pogrąża się w rezygnacji. Samobójstwo jawi mu się jako jedyne wyjście z dręczącej sytuacji. Werteryzm to niemożność opanowania, ani kontrolowania własnych namiętności, co prowadzi do odkrycia niszczącej potęgi samodestrukcji. Jednostka popada w głęboką melancholię, pesymizm, ponieważ uczucie miłosne, które jej towarzyszy, zakłada nieuchronne poczucie winy. Werteryzm prowadzi więc do cierpienia, które jest nieuleczalne. Niezgodność marzenia z rzeczywistością sprawia, że bohater staje się ofiarą konfliktu między swymi złudzeniami i oczekiwaniami, a praktycznym, banalnym życiem.

Oznacz znajomych, którym może się przydać
  Dowiedz się więcej
1  Geneza Cierpień młodego Wertera
2  Charakterystyka Alberta
3  Problematyka społeczna Cierpień młodego WerteraKomentarze
artykuł / utwór: Werter i werteryzm


 • to typowy facet wyróżnający się tylko tym, że głeboko(bardzo) przezywał uczucia... a poza tym, to egoista(żaden typ egotyzmu, jak twierdzą), i masochista... rozkochał Lottę i chciał jeszcze na nią zrzucić jarzmo cierpienia, winy... I on był wzorem dla romantyków? Kiedyś...
  werter ()

 • Nie podoba mi się ta lektura, po przeczytaniu mam mieszane uczucia- może dlatego, że jestem racjonalistką, a Werter to lektura preromantyczna. Dzięki za świetne opracowanie!
  LiliBu (askskd {at} ff)

 • a mnie werter wnerwia bo zachowuje sie jak rozpieszczony chlystek. Jest introwertykiem i nie potrafi docenic tego co ma tylko uzala sie nad soba... porazka.
  Jakub ()

 • Osobiście nie przepadam za ludzmi takimi jak Werter. Oni sami zameczaja się swoim podejsciem do zycia. Wymyslaja problemy, ktore nie isnieja i w koncu zabijaja sie dla nich. To nie ma sensu, dlatego ksiażka nie przypadła mi do gustu.
  Mon. (from_mishap {at} yahoo.pl)

 • Początkowo byłam sceptycznie nastawiona jeśli chodzi o Wertera. Po dłuższej reflksji i przestudiowaniu jego osobowości polubiłam tego nieszczęśliwego indywidualistę.. ;)
  Motyle cytrynki ()

 • Cudowna książka... Bardzo głęboko przeżyłam historię Wertera... Sama nie potrafię ustalić sobie celu w życiu. Sama przeżywam wszystko bardzo głęboko.. Jestem wrażliwa i patrzę na świat oczami duszy :) Żałuję, że nie urodziłam się kilkadziesiat, bądź kilkaset lat wcześniej :) Ale cóż.. rózowe okularki i żyjemy dalej :)
  Anonimka ()

 • Werter to dla mnie "sierota życiowa", w ogóle nie próbuje walczyć o swoją ukochaną.Dla niego liczy się tylko jego uczucie i to co on czuje.w tym utworze najważniejsza jest sama "miłość", a nie obiekt westchnień(Lotta), która jest tylko tłem do jego przeżyć i uczuć. Strona świetna, Gratuluje.
  rojza (w74 {at} op.pl)

 • ja osobiscie polubilal wertera za jego przede wszystkim obcowanie z natura indywidualizm i poczucie tego ze jest niesprawiedliwosc spoleczna:-D POZDRAWIAM:-D
  nnn (natalia.kyrcz {at} interia.pl)

 • niezłe...całkiem niezłe...szczegółowo..."krótko", "zwięźle" i przede wszystkim na temat...brwao !!!! wielkie dzieki za tą stronke !!!! jest super !!!!
  Lord Merwin (merwin21 {at} wp.pl)


Tagi: