Werter i werteryzm
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Losy i światopogląd głównego bohatera powieści Goethego ukształtowały nową postawę – postawę werteryczną - werteryzm, a także nowy typ bohatera – bohatera werterycznego.

Bohater werteryczny zazwyczaj jest człowiekiem samotnym i niezrozumianym przez otoczenie. To odosobnienie wiąże się z jego charakterem i postawą życiową. Zajęty wyłącznie sobą, zwrócony do wewnątrz, odwraca się od drugiego człowieka. Dlatego między innymi nie rozumie i nie docenia tego, co dla innych jest sensem życia: praktycznego działania, użyteczności społecznej.

Czuje bezsens egzystencji, brak celu w życiu, według niego czynne działanie zawsze przynosi rozczarowanie i klęski, dlatego przyjmuje postawę rezygnacji. Zamiast próbować realizować górnolotne zamierzenia, woli pozostać w sferze marzeń i tęsknoty za lepszym życiem. Bierna postawa skłania go do rozmyślań i rozpamiętywania drobiazgowo każdej sytuacji. Bohater werteryczny jest wrażliwy i uczuciowy. Szuka kontaktu z naturą, bliskości przyrody. Buntuje się przeciwko niesprawiedliwym prawom, przesądom stanowym, złej naturze, a także rozdwojonej istocie człowieka. Nie może zrealizować swoich ideałów i osobowości w otaczającej go rzeczywistości. Popada w stany depresyjne. Konflikt ze światem i ze sobą samym najczęściej doprowadza go do samobójstwa.

Werteryzm jest to więc ból duszy, ból istnienia, wywołany nadwrażliwością i niemożliwością spełnienia się pragnień, zaspokojenia oczekiwań. Zranione uczucia i urażona duma wprowadzają umysł w stan zamętu, skłócony ze światem bohater pogrąża się w rezygnacji. Samobójstwo jawi mu się jako jedyne wyjście z dręczącej sytuacji. Werteryzm to niemożność opanowania, ani kontrolowania własnych namiętności, co prowadzi do odkrycia niszczącej potęgi samodestrukcji. Jednostka popada w głęboką melancholię, pesymizm, ponieważ uczucie miłosne, które jej towarzyszy, zakłada nieuchronne poczucie winy. Werteryzm prowadzi więc do cierpienia, które jest nieuleczalne. Niezgodność marzenia z rzeczywistością sprawia, że bohater staje się ofiarą konfliktu między swymi złudzeniami i oczekiwaniami, a praktycznym, banalnym życiem.
  Dowiedz się więcej
1  Główne wątki i problematyka Cierpień młodego Wertera
2  Autobiograficzny charakter powieści
3  Charakterystyka porównawcza Wertera i AlbertaKomentarze
artykuł / utwór: Werter i werteryzm


 • tez wiem co to znaczy zyc tak jak werter.. to nie jest latwe,ale kazdy powinien umiec znalezc w sobie sile w takich sytuacjach,bo jak sie kocha naprawde druga osobe to zrobi sie wszystko zeby bylo jej dobrze,nawet jezeli do konca zycia mamy z tego powodu cierpiec..
  .. ()

 • Werter nigdy nie istniał dlatego komentowanie jego zachowań jest absurdalne. Tak samo z innymi bohaterami literackimi itp. Jak babka na polskim z takim ohydnym, wielkim, wręcz sztucznym przejęciem opowiada o FIKCYJNYCH duperelach, to aż się słabo robi. Normalnie jakbym słyszałał jakieś plotkary gadające o tym co się stało w ich ukochanej telenoweli. Podsumowując - jp sux, matma rox.
  omg ()

 • Werter to jedyna postać która jest mi bliska, jest bohaterem jedynej lektury którą przeczytałem od początku do końca. Bo dziś wiem że ja jestem takim Werterem. Gdy zasypiam, czasami modle się by już się nie obudzić... Jedyny lek to szczęśliwa miłosć. Tego jestem pewien, bo tylko to jest sensem mojego życia. Gdy jestem sam, każdego dnia cierpie coraz mocniej... A gdy kocham i jestem kochany, chce mi się żyć...
  Artur ()

 • Według mnie Werter nie potrafił po prostu panować nad uczuciami. Jedyne czego pragnał to miłośc , w której zatracił się bez opamiętania. Widział dla siebie tylko dwie opcje życia z Lotta lub bez niej(w grobie)... lecz zastanawia mnie jedno, gdzie to wielkie uczucie wspomniane do Eleonory...Sama powieść jest za bardzo przesiąknięta jego stanem psychicznym . Ciągle tylko on i on ...może i ukazuje nam prawdziwość jego doznań ale faktycznie jest tu zawarty egoizm...
  Anonim ()

 • Ja nie jestem romantyczką ale to była super książka ! Denerwowała mnie Lota która lubiła być wielbiona,wiecznie potrzebująca towarzystwa mężczyzn i egoistyczna w rónym stopniu co Werter . Nie miała skrupuł choć dobrze wykonywała powierzone jej obowiązki .
  Anonim ()

 • to prawda nikt kto nie moze postawic sie w sytuacji bohatera ani nie przezyl czegos podobnego nie zrozumie... wiem jak to jest kochac w takim cierpieniu...
  Sandra (SandraCieplik {at} wp.pl)

 • Tę książkę mogą zrozumieć jedynie osoby o podobnym podejściu. Ktoś, kto nie jest jednym z tych, którzy potarfią przeżywać wszystko co się dzieję tak dogłębnie, że aż staje się to obsesyczne, nie pojmie istoty. Zakochałam się, znalazłam bratnią duszę, zapamiętam na zawsze.
  Rafaelka ()

 • pewnie troche żle zrozumieliście autora tej książki. Ja uwazam ze chciał on nam pokazac zaczątki nowej choroby psychiczne spowodowanej zawachaniami rużnych przyczyn np zmiana otoczenia burzliwa miłosc najprostszym wyjsciem z takiego problemu było konkretne działanie(samobójstwo)także w przypadku dzieci ma to wpływ na podejmowanie pochopnych decyzji.Moim zdaniem ksiąazka ma charakter dydaktyczny.
  greg (agamemnon16 {at} wp.pl)

 • Opracowanie lektury, to strzał w dziesiątkę! Są wszystkie ważne informacje, a sposób ich ujęcia jest krótki i na temat. Bardzo dobrze, że nie ma jakichś długich elaboratów, nad którymi trzeba siedzieć godzinami, żeby wybrać jakieś sensowne informacje. Cały serwis jest wprost genialny.
  Alexandrusia ()

Tagi: