Werter i werteryzm - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Losy i światopogląd głównego bohatera powieści Goethego ukształtowały nową postawę – postawę werteryczną - werteryzm, a także nowy typ bohatera – bohatera werterycznego.

Bohater werteryczny zazwyczaj jest człowiekiem samotnym i niezrozumianym przez otoczenie. To odosobnienie wiąże się z jego charakterem i postawą życiową. Zajęty wyłącznie sobą, zwrócony do wewnątrz, odwraca się od drugiego człowieka. Dlatego między innymi nie rozumie i nie docenia tego, co dla innych jest sensem życia: praktycznego działania, użyteczności społecznej.

Czuje bezsens egzystencji, brak celu w życiu, według niego czynne działanie zawsze przynosi rozczarowanie i klęski, dlatego przyjmuje postawę rezygnacji. Zamiast próbować realizować górnolotne zamierzenia, woli pozostać w sferze marzeń i tęsknoty za lepszym życiem. Bierna postawa skłania go do rozmyślań i rozpamiętywania drobiazgowo każdej sytuacji. Bohater werteryczny jest wrażliwy i uczuciowy. Szuka kontaktu z naturą, bliskości przyrody. Buntuje się przeciwko niesprawiedliwym prawom, przesądom stanowym, złej naturze, a także rozdwojonej istocie człowieka. Nie może zrealizować swoich ideałów i osobowości w otaczającej go rzeczywistości. Popada w stany depresyjne. Konflikt ze światem i ze sobą samym najczęściej doprowadza go do samobójstwa.

Werteryzm jest to więc ból duszy, ból istnienia, wywołany nadwrażliwością i niemożliwością spełnienia się pragnień, zaspokojenia oczekiwań. Zranione uczucia i urażona duma wprowadzają umysł w stan zamętu, skłócony ze światem bohater pogrąża się w rezygnacji. Samobójstwo jawi mu się jako jedyne wyjście z dręczącej sytuacji. Werteryzm to niemożność opanowania, ani kontrolowania własnych namiętności, co prowadzi do odkrycia niszczącej potęgi samodestrukcji. Jednostka popada w głęboką melancholię, pesymizm, ponieważ uczucie miłosne, które jej towarzyszy, zakłada nieuchronne poczucie winy. Werteryzm prowadzi więc do cierpienia, które jest nieuleczalne. Niezgodność marzenia z rzeczywistością sprawia, że bohater staje się ofiarą konfliktu między swymi złudzeniami i oczekiwaniami, a praktycznym, banalnym życiem.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Cierpienia młodego Wertera - streszczenie
2  Johann Wolfgang Goethe - biografia
3  Motyw nieszczęśliwej miłości – historia uczucia Wertera i LottyKomentarze: Werter i werteryzm

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-17 19:33:22

Ja nie jestem romantyczką ale to była super książka ! Denerwowała mnie Lota która lubiła być wielbiona,wiecznie potrzebująca towarzystwa mężczyzn i egoistyczna w rónym stopniu co Werter . Nie miała skrupuł choć dobrze wykonywała powierzone jej obowiązki .


2018-08-30 18:06:33

Opracowanie lektury, to strzał w dziesiątkę! Są wszystkie ważne informacje, a sposób ich ujęcia jest krótki i na temat. Bardzo dobrze, że nie ma jakichś długich elaboratów, nad którymi trzeba siedzieć godzinami, żeby wybrać jakieś sensowne informacje. Cały serwis jest wprost genialny.


2018-08-12 21:32:38

a mnie werter wnerwia bo zachowuje sie jak rozpieszczony chlystek. Jest introwertykiem i nie potrafi docenic tego co ma tylko uzala sie nad soba... porazka.


2013-01-16 16:15:16

tez wiem co to znaczy zyc tak jak werter.. to nie jest latwe,ale kazdy powinien umiec znalezc w sobie sile w takich sytuacjach,bo jak sie kocha naprawde druga osobe to zrobi sie wszystko zeby bylo jej dobrze,nawet jezeli do konca zycia mamy z tego powodu cierpiec..


2012-04-28 23:22:31

Werter nigdy nie istniał dlatego komentowanie jego zachowań jest absurdalne. Tak samo z innymi bohaterami literackimi itp. Jak babka na polskim z takim ohydnym, wielkim, wręcz sztucznym przejęciem opowiada o FIKCYJNYCH duperelach, to aż się słabo robi. Normalnie jakbym słyszałał jakieś plotkary gadające o tym co się stało w ich ukochanej telenoweli. Podsumowując - jp sux, matma rox.
Streszczenia książek
Tagi: