Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Losy i światopogląd głównego bohatera powieści Goethego ukształtowały nową postawę – postawę werteryczną - werteryzm, a także nowy typ bohatera – bohatera werterycznego.

Bohater werteryczny zazwyczaj jest człowiekiem samotnym i niezrozumianym przez otoczenie. To odosobnienie wiąże się z jego charakterem i postawą życiową. Zajęty wyłącznie sobą, zwrócony do wewnątrz, odwraca się od drugiego człowieka. Dlatego między innymi nie rozumie i nie docenia tego, co dla innych jest sensem życia: praktycznego działania, użyteczności społecznej.

Czuje bezsens egzystencji, brak celu w życiu, według niego czynne działanie zawsze przynosi rozczarowanie i klęski, dlatego przyjmuje postawę rezygnacji. Zamiast próbować realizować górnolotne zamierzenia, woli pozostać w sferze marzeń i tęsknoty za lepszym życiem. Bierna postawa skłania go do rozmyślań i rozpamiętywania drobiazgowo każdej sytuacji. Bohater werteryczny jest wrażliwy i uczuciowy. Szuka kontaktu z naturą, bliskości przyrody. Buntuje się przeciwko niesprawiedliwym prawom, przesądom stanowym, złej naturze, a także rozdwojonej istocie człowieka. Nie może zrealizować swoich ideałów i osobowości w otaczającej go rzeczywistości. Popada w stany depresyjne. Konflikt ze światem i ze sobą samym najczęściej doprowadza go do samobójstwa.

Werteryzm jest to więc ból duszy, ból istnienia, wywołany nadwrażliwością i niemożliwością spełnienia się pragnień, zaspokojenia oczekiwań. Zranione uczucia i urażona duma wprowadzają umysł w stan zamętu, skłócony ze światem bohater pogrąża się w rezygnacji. Samobójstwo jawi mu się jako jedyne wyjście z dręczącej sytuacji. Werteryzm to niemożność opanowania, ani kontrolowania własnych namiętności, co prowadzi do odkrycia niszczącej potęgi samodestrukcji. Jednostka popada w głęboką melancholię, pesymizm, ponieważ uczucie miłosne, które jej towarzyszy, zakłada nieuchronne poczucie winy. Werteryzm prowadzi więc do cierpienia, które jest nieuleczalne. Niezgodność marzenia z rzeczywistością sprawia, że bohater staje się ofiarą konfliktu między swymi złudzeniami i oczekiwaniami, a praktycznym, banalnym życiem.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Cierpienia młodego Wertera - streszczenie
2  Johann Wolfgang Goethe - biografia
3  Motyw nieszczęśliwej miłości – historia uczucia Wertera i LottyKomentarze: Werter i werteryzm

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-12-14 19:40:42

niezłe...całkiem niezłe...szczegółowo..."krótko", "zwięźle" i przede wszystkim na temat...brwao !!!! wielkie dzieki za tą stronke !!!! jest super !!!!


2018-12-13 16:21:49

Jedyna porzadna stronka w której znaleziono glebsze dno tej lektury, czyli postawa rezygnacji a nie milosc doprowadzajaca do samobojstwa. brawwwooo xD


2018-11-30 20:19:04

a mnie werter wnerwia bo zachowuje sie jak rozpieszczony chlystek. Jest introwertykiem i nie potrafi docenic tego co ma tylko uzala sie nad soba... porazka.


2018-11-26 15:00:01

tez wiem co to znaczy zyc tak jak werter.. to nie jest latwe,ale kazdy powinien umiec znalezc w sobie sile w takich sytuacjach,bo jak sie kocha naprawde druga osobe to zrobi sie wszystko zeby bylo jej dobrze,nawet jezeli do konca zycia mamy z tego powodu cierpiec..


2018-11-24 15:03:36

Werter nigdy nie istniał dlatego komentowanie jego zachowań jest absurdalne. Tak samo z innymi bohaterami literackimi itp. Jak babka na polskim z takim ohydnym, wielkim, wręcz sztucznym przejęciem opowiada o FIKCYJNYCH duperelach, to aż się słabo robi. Normalnie jakbym słyszałał jakieś plotkary gadające o tym co się stało w ich ukochanej telenoweli. Podsumowując - jp sux, matma rox.
Streszczenia książek
Tagi: