Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Losy i światopogląd głównego bohatera powieści Goethego ukształtowały nową postawę – postawę werteryczną - werteryzm, a także nowy typ bohatera – bohatera werterycznego.

Bohater werteryczny zazwyczaj jest człowiekiem samotnym i niezrozumianym przez otoczenie. To odosobnienie wiąże się z jego charakterem i postawą życiową. Zajęty wyłącznie sobą, zwrócony do wewnątrz, odwraca się od drugiego człowieka. Dlatego między innymi nie rozumie i nie docenia tego, co dla innych jest sensem życia: praktycznego działania, użyteczności społecznej.

Czuje bezsens egzystencji, brak celu w życiu, według niego czynne działanie zawsze przynosi rozczarowanie i klęski, dlatego przyjmuje postawę rezygnacji. Zamiast próbować realizować górnolotne zamierzenia, woli pozostać w sferze marzeń i tęsknoty za lepszym życiem. Bierna postawa skłania go do rozmyślań i rozpamiętywania drobiazgowo każdej sytuacji. Bohater werteryczny jest wrażliwy i uczuciowy. Szuka kontaktu z naturą, bliskości przyrody. Buntuje się przeciwko niesprawiedliwym prawom, przesądom stanowym, złej naturze, a także rozdwojonej istocie człowieka. Nie może zrealizować swoich ideałów i osobowości w otaczającej go rzeczywistości. Popada w stany depresyjne. Konflikt ze światem i ze sobą samym najczęściej doprowadza go do samobójstwa.

Werteryzm jest to więc ból duszy, ból istnienia, wywołany nadwrażliwością i niemożliwością spełnienia się pragnień, zaspokojenia oczekiwań. Zranione uczucia i urażona duma wprowadzają umysł w stan zamętu, skłócony ze światem bohater pogrąża się w rezygnacji. Samobójstwo jawi mu się jako jedyne wyjście z dręczącej sytuacji. Werteryzm to niemożność opanowania, ani kontrolowania własnych namiętności, co prowadzi do odkrycia niszczącej potęgi samodestrukcji. Jednostka popada w głęboką melancholię, pesymizm, ponieważ uczucie miłosne, które jej towarzyszy, zakłada nieuchronne poczucie winy. Werteryzm prowadzi więc do cierpienia, które jest nieuleczalne. Niezgodność marzenia z rzeczywistością sprawia, że bohater staje się ofiarą konfliktu między swymi złudzeniami i oczekiwaniami, a praktycznym, banalnym życiem.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij

Komentarze: Werter i werteryzm

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-11-10 21:10:52

pewnie troche żle zrozumieliście autora tej książki. Ja uwazam ze chciał on nam pokazac zaczątki nowej choroby psychiczne spowodowanej zawachaniami rużnych przyczyn np zmiana otoczenia burzliwa miłosc najprostszym wyjsciem z takiego problemu było konkretne działanie(samobójstwo)także w przypadku dzieci ma to wpływ na podejmowanie pochopnych decyzji.Moim zdaniem ksiąazka ma charakter dydaktyczny.


2018-11-01 20:57:01

niezłe...całkiem niezłe...szczegółowo..."krótko", "zwięźle" i przede wszystkim na temat...brwao !!!! wielkie dzieki za tą stronke !!!! jest super !!!!


2018-10-26 20:47:32

Jedyna porzadna stronka w której znaleziono glebsze dno tej lektury, czyli postawa rezygnacji a nie milosc doprowadzajaca do samobojstwa. brawwwooo xD


2018-10-25 18:13:50

to typowy facet wyróżnający się tylko tym, że głeboko(bardzo) przezywał uczucia... a poza tym, to egoista(żaden typ egotyzmu, jak twierdzą), i masochista... rozkochał Lottę i chciał jeszcze na nią zrzucić jarzmo cierpienia, winy... I on był wzorem dla romantyków? Kiedyś...


2018-10-24 22:31:08

Nie podoba mi się ta lektura, po przeczytaniu mam mieszane uczucia- może dlatego, że jestem racjonalistką, a Werter to lektura preromantyczna. Dzięki za świetne opracowanie!
Streszczenia książek
Tagi: