cytaty - klp.pl
klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
"Trzeba być cierpliwym, a wszystko się zmieni na lepsze.
Nie ma chyba większej istotniejszej radości, jak gdy otwiera się przed nami prawdziwie wielka dusza."

"Natura ludzka ma zakreślone sobie pewne granice, znosi radość, cierpienie i ból do pewnego stopnia, a musi ulec, gdy je przekroczy. Nie należy pytać, czy ktoś jest słaby, czy mocny, ale czy może udźwignąć brzemię cierpień swoich, bez względu na to, czy są one natury fizycznej, czy moralnej. "

"Biada temu, kto drwi z chorego, poszukującego istotnego źródła zła, kto uświadamia go i przez to zwiększa jego chorobę i życie czyni mu boleśniejszym jeszcze; kto urąga biednemu sercu jego, dążącemu pielgrzymką do Świętego Grobu, by uciszyć wyrzuty sumienia swego i uleczyć cierpienia swoje."

"Odczuwamy bardzo często swe braki, a to, czego nam brak posiada często, jak nam się wydaje, ktoś drugi"

"Jakże trudno na tym świecie człowiekowi zrozumieć drugiego człowieka"

Oznacz znajomych, którym może się przydać
  Dowiedz się więcej
1  Odbiór dzieła
2  Motyw nieszczęśliwej miłości – historia uczucia Wertera i Lotty
3  Epistolarna forma powieściKomentarze
artykuł / utwór: cytaty


 • "Jestże aniołem? - Nie, tym mianem zowie pierwszy lepszy swą uwielbianą! Nie jestem jednak w stanie uzmysłowić ci inaczej jej doskonałości i nie mogę wyjaśnić, dlaczego jest doskonałą." -słowa zakochanego świadczą o tym iż lotta jest dla niego tą jedyna wspaniałą istota, to jest piękne
  Madzia (AmorekMadzi {at} vp.pl)

 • "Mam tak wiele, a uczucie do niej pochłania wszystko. Mam tak wiele, a bez niej wszystko staje się niczym..." Niesamowite... Opisy uczuć w Werterze są... same w sobie poezją..
  Karolina (karoryna_88 {at} o2.pl)

 • "Posiadalem ją jednak, odczuwalem to serce, te wielka dusze i czulem sie w jej obecnosci czyms wiecej niz jestem, bylem bowiem wszystkim czym zostac moglem" Mi sie najbardziej ten podoba... brak słow.
  Paje (paje89 {at} op.pl)

 • "takiej miłości każdy młodzian czeka, tak kochana chce byc kazda dziewczyna. czemuz wiec w najswietszym z popedow czlowieka tkwi tak strasznego cierpienia przyczyna" cały Werter w 1 zdaniu. po przeczytaniu powyzszych pierwszych slow ksiazki nie da sie oderwac wzroku od jej tresci... romantyzm to wyzsza skzola jazdy, w zyciu trzeba trwac dla kogos, bez niego nie ma sensu zaden oddech. i nie mowcie mi, ze Werter byl psycholem...
  Łosiek (losek04 {at} interia.pl)

 • ”Tylko kołysanka zda mi się , a znalazłem ich pod dostatkiem w moim Homerze. O, jakże często do snu kołyszę wzburzona krew . Zaprawdę nie widziałeś tak niezrównoważonego, niespokojnego jak serce moje. Postępuje z moim sercem jak z chorym dzieckiem, powolny wszelkiemu jego zachęceniu.”
  krzysztof (dzudy2 {at} op.pl)


Tagi: