cytaty - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
"Trzeba być cierpliwym, a wszystko się zmieni na lepsze.
Nie ma chyba większej istotniejszej radości, jak gdy otwiera się przed nami prawdziwie wielka dusza."

"Natura ludzka ma zakreślone sobie pewne granice, znosi radość, cierpienie i ból do pewnego stopnia, a musi ulec, gdy je przekroczy. Nie należy pytać, czy ktoś jest słaby, czy mocny, ale czy może udźwignąć brzemię cierpień swoich, bez względu na to, czy są one natury fizycznej, czy moralnej. "

"Biada temu, kto drwi z chorego, poszukującego istotnego źródła zła, kto uświadamia go i przez to zwiększa jego chorobę i życie czyni mu boleśniejszym jeszcze; kto urąga biednemu sercu jego, dążącemu pielgrzymką do Świętego Grobu, by uciszyć wyrzuty sumienia swego i uleczyć cierpienia swoje."

"Odczuwamy bardzo często swe braki, a to, czego nam brak posiada często, jak nam się wydaje, ktoś drugi"

"Jakże trudno na tym świecie człowiekowi zrozumieć drugiego człowieka"


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Cierpienia młodego Wertera - streszczenie
2  Odbiór dzieła
3  Charakterystyka WerteraKomentarze: cytaty

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-09-19 21:21:51

”Tylko kołysanka zda mi się , a znalazłem ich pod dostatkiem w moim Homerze. O, jakże często do snu kołyszę wzburzona krew . Zaprawdę nie widziałeś tak niezrównoważonego, niespokojnego jak serce moje. Postępuje z moim sercem jak z chorym dzieckiem, powolny wszelkiemu jego zachęceniu.”


2018-09-08 16:30:17

"takiej miłości każdy młodzian czeka, tak kochana chce byc kazda dziewczyna. czemuz wiec w najswietszym z popedow czlowieka tkwi tak strasznego cierpienia przyczyna" cały Werter w 1 zdaniu. po przeczytaniu powyzszych pierwszych slow ksiazki nie da sie oderwac wzroku od jej tresci... romantyzm to wyzsza skzola jazdy, w zyciu trzeba trwac dla kogos, bez niego nie ma sensu zaden oddech. i nie mowcie mi, ze Werter byl psycholem...


2018-08-27 20:05:07

"Boże,jakże winnym się czuję,odczuwam bowiem jeszcze do tej pory tę rozkosz wielką,płomienną,niewysłowioną w całej pełni!Loto!Już koniec ze mną!Zmysły mi się mącą, od tygodnia nie mogę zebrać myśli, a oczy mam ciągle pełne łez (...)Niczego nie pragnę , nie pożądam..Lepiej by było...dużo lepiej,bym odszedł.. "


2018-08-16 19:56:16

Oczywiście, że był psycholem, żeby od razu się zabijać dla jakiejś baby? Książka super, ma swój romantyczny klimat, ale po jej przeczytaniu poczułam lekkie zniesmaczenie, gdyż poraziła mnie głupota Wertera. Koniec


2010-09-11 17:50:36

,, My ludzie - powiedziałem - żalimy się często, że tak mało przeżywamy miłych dni, a tak dużo złych, ale moim zdaniem bez żadnej podstawy. Mielibyśmy dość siły znosić zło, gdy nadejdzie, gdybyśmy zawsze szczerym sercem umieli używać tego dobra, jakie nam Bóg daje co dnia ".
Streszczenia książek
Tagi: