Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
"Trzeba być cierpliwym, a wszystko się zmieni na lepsze.
Nie ma chyba większej istotniejszej radości, jak gdy otwiera się przed nami prawdziwie wielka dusza."

"Natura ludzka ma zakreślone sobie pewne granice, znosi radość, cierpienie i ból do pewnego stopnia, a musi ulec, gdy je przekroczy. Nie należy pytać, czy ktoś jest słaby, czy mocny, ale czy może udźwignąć brzemię cierpień swoich, bez względu na to, czy są one natury fizycznej, czy moralnej. "

"Biada temu, kto drwi z chorego, poszukującego istotnego źródła zła, kto uświadamia go i przez to zwiększa jego chorobę i życie czyni mu boleśniejszym jeszcze; kto urąga biednemu sercu jego, dążącemu pielgrzymką do Świętego Grobu, by uciszyć wyrzuty sumienia swego i uleczyć cierpienia swoje."

"Odczuwamy bardzo często swe braki, a to, czego nam brak posiada często, jak nam się wydaje, ktoś drugi"

"Jakże trudno na tym świecie człowiekowi zrozumieć drugiego człowieka"


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij

Komentarze: cytaty

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-11-12 22:23:04

”Tylko kołysanka zda mi się , a znalazłem ich pod dostatkiem w moim Homerze. O, jakże często do snu kołyszę wzburzona krew . Zaprawdę nie widziałeś tak niezrównoważonego, niespokojnego jak serce moje. Postępuje z moim sercem jak z chorym dzieckiem, powolny wszelkiemu jego zachęceniu.”


2018-11-06 20:39:54

"Posiadalem ją jednak, odczuwalem to serce, te wielka dusze i czulem sie w jej obecnosci czyms wiecej niz jestem, bylem bowiem wszystkim czym zostac moglem" Mi sie najbardziej ten podoba... brak słow.


2018-11-03 16:21:14

to jest poezja, ukazanie prawdziwej milosci.. Igo widocznie nie dorosłas jeszcze do prawdziwej milosci i do takich ksiazek, z wiekiem na penwo zrozumiesz..


2018-10-30 17:38:21

Bardzo mi sie podobają "Cierpienia młodego Wertera". W książce są zawarte piękne i mądre myśli. A poza tym Werter to romantyk, osoba przepełniona uczuciami. I to jest właśnie piękne. Jego wnętrze nie świeci pustką. Wręcz przeciwnie:)


2018-10-19 14:40:54

Najszczęśliwsi są ci, którzy, podobnie dzieciom, żyją z dnia na dzień, włącza za sobą lalkę, rozbierają ją i z wielkim szacunkiem skradają się koło szuflady, w której mama zamkneła łakocie, a gdy wreszcie dostaną czego pragną, zjadają to pełnymi usty i wołają: Jeszcze! To są szczęśliwe istoty!
Streszczenia książek
Tagi: