Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
1 lipca 1771
Wraz z Lottą odwiedza sędziwego proboszcza. Tam poznaje historię dwóch starych orzechów, w cieniu których siedzą i rozmawiają. Jeden z nich posadzony był w dniu narodzin żony proboszcza, i wiele miłych wspomnień z przeszłości wiązało się z tymi właśnie ocieniającymi probostwo drzewami. Ich dalszą historię poznamy w drugiej części utworu.

13 lipca 1771
Werter kocha Lottę i jest przekonany, że ona odwzajemnia jego uczucie:
„Tak, czuję i mogę dowierzać sercu memu, że ona – czyż śmiem, czyż mogę wyrazić niebo w tych słowach? – że ona mnie kocha”.
Listy pisane od chwili, kiedy poznał ukochaną Lottę, przesiąknięte są opisem jego uczuć, zachwytem nad urokami drogiej mu kobiety i relacją z wspólnie spędzonych chwil. Każdy dzień jest dla niego szczęśliwym, bowiem po przebudzeniu sama myśl, że zobaczy Lottę wprowadza go w radosny nastrój.

30 lipca 1771
Spokój i szczęście, jakie znajduje w pobliżu Lotty znika, kiedy powraca narzeczony Lotty – Albert.
„Albert przybył. Odjadę. Choćby był najlepszym, najszlachetniejszym człowiekiem, któremu gotów byłbym podporządkować się pod każdym względem, nieznośnym byłoby widzieć go przed sobą w posiadaniu tylu doskonałości. – W posiadaniu! – Dość, Wilhelmie, narzeczony przybył! Dzielny, kochany chłop, którego nie można nie lubić”.
Albert jest przyjaźnie usposobiony wobec Wertera i nie okazuje zazdrości, mimo to jednak sytuacja w odczuciu Wertera ulega zasadniczej zmianie.

10 września 1771
Po tygodniach rozterki, sprzecznych uczuć, wzrastającego napięcia wewnętrznego, decyduje się Werter na odejście. Wieczór spędza w towarzystwie Lotty i Alberta, nic im jednak nie mówi o swoim zamiarze. Wyjeżdża bez pożegnania.


KSIEGA DRUGA

20 października 1771
Pierwszy list pisany od momentu rozstania z ukochaną. Bohater odbył w tym czasie podróż do miasta, którego nazwy nie podaje i wstępuje do służby dyplomatycznej.

26 listopada 1771
Werter rozpoczyna pracę w poselstwie, jednakże nie potrafi dojść do porozumienia z człowiekiem, u którego pracuje. Poseł jest bardzo drobiazgowy, rygorystyczny, powolny i nudny, chce by wszystko było napisane według ustalonych przez niego reguł, co jest sprzeczne z artystyczną duszą Wertera.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Johann Wolfgang Goethe - biografia
2  Charakterystyka porównawcza Wertera i Alberta
3  Charakterystyka LottyKomentarze: Cierpienia młodego Wertera - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-12-15 23:18:02

piekna lektura...mialam jej nie czytac ale cos mnie pokusilo i "polknelam" ja cala:) nie raz nie dwa lezka mi sie w oku zakrecila... . polecam goraco!


2018-12-15 20:49:08

ja ta strone odwiedzam juz nie pierwszy raz i musze przyznać że jest poprostu SUPER :)Każda lektura jest szczegółowo opisana a co najlepsze sa podane fragmenty terści :).polecam


2018-12-15 17:04:49

powiem tak książka jest zupełnym odzwierciedleniem rzeczywistości bo tak z tymi kobitami jest najpierw chcą potem nie a na końcu żałują po prostu myślą że tak lepiej nie polecam. heja. streszczenie majonez;)


2018-12-14 23:15:08

To streszczenie uratowało mi życie - jutro mam mieć z tego kartkówkę :P a nie zdążyłbym już przeczytać (bo nie chce mi się siedzieć do późna). Naprawdę jestem pod wrażeniem, bardzo dobry tekst!!


2018-12-14 15:53:58

Genialnie streszczenie! oddaje nastroj lektury! bardzo dobrze, ze przytoczyliscie cytaty :) nawet sie wzruszylam pod koniec, wiec jest to dobry znak :D serdecznie pozdrawiam !! :*
Streszczenia książek
Tagi: