Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Młodzieniec orientuje się, że nie jest już mile widzianym gościem w domu Alberta. Z nieszczęścia postanawia popełnić samobójstwo, lecz zanim to zrobił spotkał się ostatni raz z ukochaną i wziął ją w ramiona. Gdy odwzajemniła jego pocałunek, przekonał się, iż naprawdę go kochała. Była to ostatnia przyjemna chwila w życiu młodzieńca. Po napisaniu pożegnalnego listu Werter strzelił sobie w głowę z pistoletu należącego do Alberta.

Tragizm miłości Lotty i Wertera polegał na tym, że ich uczucie, choć piękne i namiętne, od samego początku skazane było na klęskę. Kobieta nie potrafiła złamać danego słowa narzeczonemu, a Werter nie miał na tyle odwagi, by przejąć inicjatywę. Przez to oboje kochankowie cierpieli wielkie katusze, które w ostateczności doprowadziły do samobójstwa Wertera, a Lottę wpędziły w chorobę. Obojgu kochankom zabrakło odwagi i zdecydowania do tego, żeby zrealizować swoje marzenia. Ich miłość padła ofiarą moralnych konwenansów, romantycznej bierności i apatii.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Cierpienia młodego Wertera - streszczenie
2  Werter i werteryzm
3  Johann Wolfgang Goethe - biografiaKomentarze: Motyw nieszczęśliwej miłości – historia uczucia Wertera i Lotty

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2018-12-17 14:00:36

To nie chłop, tylko baba - musiałem uzyć kolokwializmów, przepraszam. Skoro zakochał się w kobiecie, która była PRAWIE zaręczona, a prawie robi wielką różnicę to powinen o Nią walczyć! Dlatego nie przepadam za romantyzmem. Wolę filozofie renesansu;)


2018-12-16 22:31:11

Nie zgodzę się z tym co jest napisane. Mój polonista z pewnością również. Lotta nie odwzajemniała uczuć Wertera, nie była w nim zakochana, darzyła go jedynie dużą sympatią. Nie cierpiała też strasznych katuszy. A to, że się rozchorowała było wynikiem jej wrażliwości i wspomnianej sympatii do Wertera..


2018-12-04 16:10:15

a moim zdaniem Lotta kochała Wertera. Nie odwzajemniła pocałunku, bo miała wyrzuty sumienia wobec Alberta. co ciekawe(choć nie znam dokładnie książki) Werter nie myśli o miłości cielesnej, przyjemność sprawiam mu przebywanie z Lottą, rozmowa. Jest to więź intelektualna, w której niewiele jest z pożądania.


2018-11-13 22:09:23

Zgodzę sięz poprzednikiem. "Lotta ma z Werterem wiele wspólnego; zainteresowania, upodobania. Ma jednak narzeczonego, którego KOCHAA. spotyka sięz werterem i prowadzi z nim NIEWINNE rozmowy,nie przypuszczając ze on tak bardzo zaangażuje się uczuciowo"- tak mowila nam poloniskta


2018-11-13 16:46:03

całkowicie zgadzam się z tym, co zostało wcześniej powiedziane - Lotta wcale nie odwzajemniała uczuć Wertera. Owszem, była zaręczona z mężczyzną, z którą mogło ją niewiele łączyć, ale jednak nie znamy dokładnych relacji między nią a Albertem. nie zmienia to jednak faktu, że w żadnym fragmencie książki nie ma napisane, iż Lotta darzyła Wertera miłością wiążącą dwoje kochanków.
Streszczenia książek
Tagi: